Dünya Forum

Join the forum, it's quick and easy

Dünya Forum

Dünya Forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Dünya Forum

BİLGİ PAYLAŞIM FORMU

Zico: Hakemin bir forması yoktu

Admin
    Admin
    Admin
    Admin

Erkek
    HOBİNİZ : bilgisayar
    Basarı Puanı :
    Zico: Hakemin bir forması yoktu Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Zico: Hakemin bir forması yoktu Right_bar_bleue

Güçlülük :
    Zico: Hakemin bir forması yoktu Left_bar_bleue100 / 100100 / 100Zico: Hakemin bir forması yoktu Right_bar_bleue

Aktiflik :

Zico: Hakemin bir forması yoktu Empty Zico: Hakemin bir forması yoktu

Mesaj tarafından Admin 27th Nisan 2007, 10:02

Zico: Hakemin bir forması yoktu 53699

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Beşiktaş'a elendikleri maçıntan sonra hakem Seçuk Dereli'ye tepki gösterdi: "Futbol kirlenmiş, artık sahada oynanmıyor. Hakemin formayı geçirip, rakip takım adına oynamadığı kaldı."

Karşılaşmadan sonra düzenlediği basın toplantısında oldukça sinirli olan Zico, şöyle konuştu:
    “Ben maalesef böyle bir maçtan sonra, böyle bir mücadeleyi gördükten sonra, bir de saha içinde olanları gördükten sonra utanarak gelip burada insanların karşısına geçmek zorunda kalıyorum. Öyle şeyler oluyor ki saha içinde maalesef oyuncularım 11 kişiye karşı oynamıyorlar. Özellikle bir tane beyefendi vardı, resmen rakip takımdan gibi oynuyordu. Bu gerçekten beni futbol adamı olarak utandırdı. Futbolcularım, maçın başından beri iyi oynadılar, rakibi ezdiler. Belki 4-5 tane atabilirlerdi, ama atamadılar. Edu'ya faul yapılmasına rağmen hakem vermedi ve kornerden gol yedik.”

"FUTBOL KİRLENMİŞ, ARTIK SAHA İÇİNDE OYNANMIYOR"

Brezilyalı teknik adam, futbolun kirlendiğini ve artık saha içinde oynanmadığını ileri sürdü.

“Ciddi ve dürüst çalışıyoruz, işimiz olan futbolu oynamaya çalışıyoruz, ama bize izin verilmiyor” diyen Zico, “Bu maç bana öyle bir izlenim verdi ki, futbol kirlenmiş, artık saha içinde oynanmıyor. Ben futbolu böyle bilmiyorum. Futbol kirlenmiş, saha dışında kazanılır hale gelmiş. Yüzüm kızarır, utanır bir şekilde bunları konuşmak zorunda kalıyorum. Orada bir tane hakem vardı ki resmen formayı geçirip rakip takım adına oynamadığı kaldı” şeklinde konuştu.

Almanya ve İtalya'da yaşananları örnek gösteren Zico, şöyle devam etti:
    “Bunun birçok örneğini Almanya'da, İtalya'da gördük. Oralarda bu tip şeylere müdahale edildi ve yatırımlar uygulandı. Bakalım, şimdi olmaz, ama önümüzdeki zamanlarda bu tip yüz utandırıcı şeylere karşı bir müdahalede bulunulacak mı? Ben her gün Samandıra'da futbolcularımla ciddi bir şekilde çalışıyorum. Futbolcularıma futbol öğretmeye çalışıyorum. Ben bu tip utanç verici şeyleri yaşamak için çalışmıyorum. Benim kafam, benim çalışmam ve futbolcularımın kellesi, sanki birkaç kişinin eline verilmiş gibi ve bu beni utandırıyor. Umuyorum ki artık bundan sonra bir şeyler yapılır. Ligin başından beri bakıyorum, hep aynı oyunlar. Fenerbahçe iki tane hedefe koşuyor. Bir tanesini başardılar. Böyle gittiği sürece ötekini de başaracaklar, ama gene biz buna imkan vermemek için, rakiplerimizi sevindirmemek için yine dürüstçe, yine futbol adına çalışacağız. Oyuncularıma futbol oynatmaya çalışacağım, saha dışı şeyleri değil.”

"HAKEMLERE KARŞI DA OYNADIĞIMIZI GÖRDÜK"

Zico, sahada sadece rakip takıma karşı değil, hakemlere karşı da oynadıklarını iddia etti.

Bu akşam kupanın dışında kalarak üzüldüklerini vurgulayan Brezilyalı çalıştırıcı, “Fakat yarından itibaren yine ciddi bir şekilde çalışacağız. Bugün Beşiktaş'a karşı hakemlerin davranışını ve Fenerbahçe'ye karşı davranışını stattaki taraftarlar ve televizyondakiler gördü. Bugün çok açık bir şekilde görüldü ki bundan sonra sahaya çıktığımızda planlarımızı 11'e 11 yapmayacağız. Planlarımız bundan sonra 11'e 14 olacak. Hakemlere karşı da oynadığımızı bugün gördük. Bundan sonra planlarımızı ona göre yapacağız” dedi.

"ARTIK LİMİTİMİN SONUNA GELDİM"

Yanlış kararlar sonunda limitinin sonuna geldiğini ifade eden Zico, artık bunaldığını söyledi.

Ankaragücü maçında Alex'in, Kayserispor maçında Tümer'in ve Vestel Manisaspor maçında Tuncay'ın verilmeyen penaltıları olduğunu ileri süren Brezilyalı teknik adam, şöyle devam etti:
    “Bunun gibi daha bir sürü yanlış kararlar var. Her şeyin limiti olduğu gibi, futbolda da limit var ve ben artık limitimin sonuna geldim. Bunlar artık bizim limitimizi doldurdu. Önümüzde 5 maç var, bu 5 maçta bakalım hangi hikayelerle karşılaşacağız. Her şeyin limiti bitmiş durumda ve ben de sonuna kadar artık bunalmış durumdayım.

Daha saymamı isterseniz sayayım. Sakaryaspor maçında Tuncay'ın attığı net gol verilmedi, Sakaryaspor'un ofsayt golü verildi. Bir sürü pozisyon sayabilirim. Bunlar olmasaydı Fenerbahçe 4 puan değil, çok puanla önde olurdu. Herhangi bir maçta Fenerbahçe'nin lehine yapılan bir hatadan dolayı maç kazandık mı? Bize de olmasın, ama karşı tarafa da olmasın. Daha sonra hatalı ben oluyorum. Neden Appiah'ı sağda oynatıyorum, neden Tümer, Alex, Tuncay'ı bir arada oynatıyorum diye. Saha dışında oyunlar oynanıyor. Siz istediğiniz kadar, istediğiniz oyuncuyu, nereye koyarsanız koyun bir sonuç elde etmeniz imkansız. Fakat benim belli bir temiz, dürüst futbol geçmişim var. Türkiye'de bunu göremiyorum. Üzülerek görüyorum.”

Zico, “Bu akşam ne oldu da bu kadar gerginsiniz?” sorusu üzerine, şunları söyledi:
    “Baki'nin eliyle kestiği pozisyonda, ikinci sarı karttan atılması lazım. Mustafa'nın, Tümer'e yaptığı pozisyon vardı, hakemin kırmızı kart göstermesi gerekirdi. Gol yediğimiz pozisyonda Edu'ya faul varken, korner verildi ve gol yedik. Sonra Lugano gidip rakibe faul yaptığı zaman, gözleri kapalı bir şekilde kırmızı kart veriyor. Aynısını Beşiktaş'a yapmadı. Futbol kuralına göre elle müdahalede sarı kart görmeniz lazım, yardımcı hakem uyarmasına rağmen bu karar verilmedi. Fenerbahçe'ye karşı olsaydı anında verilirdi. Ben kalan maçların sadece adil olmasını istiyorum.”

"FEDERASYONUN TEPKİSİ VARSA, YÖNETİCİLERLE ÇÖZSÜNLER"

Türk futbolu içinde Fenerbahçe karşı yapılanları temiz görmediğini vurgulayan Zico, “Ben adalet istiyorum” dedi.

Türkiye'de futbolun İtalya ve Almanya'daki gibi kaosa sürüklenmesini istemediğini kaydeden Brezilyalı çalıştırıcı, şöyle konuştu:
    “Hiçbir zaman Türkiye'deki futbolun da bundan sonraki yıllarda İtalya'daki, Almanya'daki gibi kaosa sürüklenmesini istemem. İtalya'da Juventus küme düşürüldü, Almanya'da hakemlerin sonuçları bağladıkları olaylar çözüldü, ona göre yaptırımlar uygulandı. Bunlar Türkiye'de olsun istemem. çünkü burada çalışıyorum. İnanıyorum ki böyle devam ettiği sürece bunun yolu açıktır. Bunlar başlangıcıdır bu olayların. Umuyorum bundan sonra olmaz. Eğer Fenerbahçe yönetimine karşı federasyonun tepkisi varsa, onu yöneticiler kendi aralarında çözerler. Hiçbir şekilde ekmeklerini bu işten kazanan futbolcularımı etkilemesinler. Futbolcularım sahada dürüstçe mücadele ediyor. Tuncay'ın, Tümer'in, Aurelio'nun haksız bir şekilde kaybedilen maçtan çıktıktan sonra depresif hallerini görseniz çok üzülürüsünüz. Birinin problemi varsa, problemi olan kişilerle çözmeli. Bu kesinlikle saha içine yansımamalı. Saha içinde temizlik, dürüstlük olmalı. Benim istediğim budur.”

Zico, bir gazetecinin, “Fenerbahçe'ye karşı şeyler yapıldığını söylüyorsunuz, ama Fenerbahçe şu anda lider. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, “Durumlar farklı. Karşılaştırdığınız zaman, şartlar eşit olsaydı Fenerbahçe çok daha iyi durumda olurdu. Bazı şeyler o kadar net yapılamaz. İçten içe olur, açıkça yapılmaz. Fenerbahçe lider olabilir, kupada yarı final oynamış olabilir. Eğer bu kararlar biraz daha abartılsaydı, rakiplerimizden biri veya ikisi Fenerbahçe'nin önünde olabilirdi” şeklinde konuştu.

“Fenerbahçe'nin şampiyon olma şansı nedir?” sorusunu Zico, ”Fenerbahçe'nin şampiyon olma şansı çok büyük. Fenerbahçe'nin şampiyonluğu hiç kimseye bağlı değil, sadece kendine bağlı. Biz de çalışmalarımıza devam edeceğiz. 4 puanlık bir avantajmıız var ve şampiyon olacağımıza inanıyorum” yanıtını verdi.

AURELIO İLE RİCARDİNHO TARTIŞTI

Zico, maçtan sonra Aurelio ile Ricardinho'nun birbiriyle tartıştığını söyledi.

Bir gazetecinin, “Soyunma odasında Aurelio ile Tümer'in sert bir şekilde tartıştığı söyleniyor, bu doğru mu?” şeklindeki sorusuna Zico, “Maçtan sonra benim gördüğüm Aurelio ile Ricardinho'nun birbiriyle tartışmaları vardı. Aurelio çok sinirliydi, kontrol edilemeyecek haldeydi. Onu sakinleştirmeye çalışıyorduk. Aurelio ile Tümer'in, benim gördüğüm bir tartışması olmadı. Tümer de sinirlenmişti, soyunma odasına gitmişti” yanıtını verdi.

"SEZON SONUNDA BAŞKANLA OTURUP KONUŞURUZ"

Zico, bir gazetecinin, “Çok bunaldım, benim geçmişim temiz diyen Zico önümüzdeki sezon Türkiye'de çalışmayacak mı?” sorusu üzerine de şunları söyledi:
    “Benim Fenerbahçe ile 2 senelik kontratım var. Ben genelde mukavelemi sonuna kadar doldururum. Sezon sonunda başkanımızla oturup, konuşuruz. Devam etme kararı alırsak, devam ederim. Ben de bunu çok isterim, ama olmazsa herkes yoluna bakar.”

Alex ve Ümit'i sakatlıkları nedeniyle oyundan aldığını belirten Zico, Edu ve Deniz'in ağrıları olduğunu, bu yüzden erken oyuncu değişikliğine gitmediğini söyledi.

Bu arada, Fenerbahçe, yarın akşam yapacağı antrenmanla Denizlispor ile yapacağı Turkcell Süper Lig maçının hazırlıklarına başlayacak.

Forum Saati 8th Mayıs 2024, 19:19