Dünya Forum

Dünya Forum

BİLGİ PAYLAŞIM FORMU


Gündoğan (Farilya)

Paylaş
avatar
Admin
Admin
Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 2546
Yaş : 48
NERDEN : istanbul
HOBİNİZ : bilgisayar
Basarı Puanı :
100 / 100100 / 100

Güçlülük :
100 / 100100 / 100

Aktiflik :
100 / 100100 / 100

Kayıt tarihi : 18/04/07

Gündoğan (Farilya)

Mesaj tarafından Admin Bir 2nd Aralık 2008, 22:31

Gündoğan (Farilya)
Bodrum merkezine 25 km uzaklıktaki Gündoğan, tarihi beldesi ve sahili ile son yılların gözde tatil merkezlerinden biridir. Gündoğan sahili boydan boya kumsal, pırıl pırıl deniziyle, yeşilliklerle bezeli bir balıkçı yerleşimidir. Balıkçıların ve yatların demirledigi balıkçı barınağı sahile renk katar.
Son yıllarda yazlıkçılar köyün çevresine de akın etti. Neyse ki beldenin zeytin, mandalina, muz, nar ve çam ağaçlarıyla çevrili evlerine dokunulamadı. Eski ve yeni sahipleri korudular bu dokuyu.
Yaz ayları günün her saati esen rüzgar ferahlık katıyor burada yaşayanlara ,ya da tatilini geçirenlere. Rüzgar bol olunca sörf meraklıları da akın ediyor.
Günüyse eğer Gündoğan pazarına uğrayın. Kilim, yolluk, hasır ve vazoculuk yöreye özgü el sanatlarından. Üstelik yarımadanın diğer yerlerine göre ucuz sayılır.
Beldenin biraz yukarılarında ilginç kaya şekillerinin de izlenebildiği kayalık-volkanik alanda kaya mezarları gizlenmiştir. Rehber eşliğinde çıkılmalı ya da seyahat acentalarının organize ettiği trekking turlarına katılmalı.
Gün batarken manzarasına doyum olmuyor Gündoğan’ın.
Akşamı burada geçirmek isteyenler sahildeki balıkçı lokantalarına akın ediyor. Her zevke, her keseye uygun restoran ve cafe bulunuyor.
Tekne turu ve Apostol Adası gezisi
Gündoğan’da Günübirlik tekne turlarına katılabileceğiniz gibi, tekneyle 15 dakika uzaklıktaki Apostol adasına gidilebilir. Adanın yeşil dokusu, çepeçevre saran ilginç görünümlü kayalıkları, 30-35 dakikalık yürüyüşle ulaşılan tepede büyük ölçüde ayakta kalmış üç nefli Bizans kilisesi, kilise duvarlarında freskler, sarnıç ve rahiplerin kullandığı yapıların kalıntıları ada gezisine keyif katan durakları oluşturacak. Sarkıt ve dikitleriyle ilgi çeken Peynir Çiçeği Mağarası da unutulmamalı.


_________________
Sitemize Destek İçin Lütfen Günde Bir Kere Reklamlarımızı Tıklayıp Bizlere Destek Olun..!

    Forum Saati 21st Kasım 2018, 04:30